Tento rozhovor viedol páter Lukas Weber 26. augusta 2021 vo Wangse vo Švajčiarsku. Hoci text bolo potrebné upraviť a preložiť, napriek tomu sme sa snažili čo najviac zachovať štýl hovoreného prejavu.
Mons. Huonder tento rok oslávite 50. výročie svojho kňazstva. Blahoželáme vám a ďakujeme, že ste súhlasili s rozhovorom, aby sme vás mohli lepšie spoznať. Takéto výročie je, samozrejme, príležitosťou na prvý pohľad späť na vaše detstvo, na chlapca z Trunu v kantóne Graubünden, ktorý sa chcel stať kňazom. Ako k tomu došlo?
Narodil som sa v roku 1942 v Trúne, neďaleko Disentisu, ktorý je známy svojím benediktínskym kláštorom. Práve tam, v kostole svätého Martina z Trunu, som bol pokrstený. Môžem povedať, že práve tam som prijal svoju vieru. Čo veľmi poznačilo toto obdobie, bola skorá účasť na svätej omši s mojou mamou. Veľmi rád som chodil na svätú omšu, aj keď som bol ešte len troj- či štvorročné dieťa. Čo na mňa tiež vždy zapôsobilo, je krížová cesta vedúca z Trúna na Máriu Lichtovú. Často som o tejto krížovej ceste rozjímal a vryl som si ju hlboko do srdca. Sú to vonkajšie prvky, ktoré ma poznačili.
Od útleho veku som mal vždy silnú túžbu stať sa pastierom: nielen kňazom, ale pastierom. Vlastne kňazi, ktorí tu vykonávali svoju službu, boli farár a najmä vikár. Práve on ma veľmi skoro zasvätil do služby svätej omše. Keď som mal sedem rokov, už som bol ministrantom, ktorým som zostal asi do svojich 26-27 rokov. To boli moje prvé kroky vo viere, za ktoré vďačím najmä svojej matke, pretože ona mala dôležitý podiel na formovaní mojej viery.
Vaše svedectvo potvrdzuje dôležitosť výchovy v rodine a kontaktu s kňazmi pre prebudenie povolania.
Áno, celkom. To zostáva veľmi dôležité aj pre dnešok.
Potom ste absolvovali štúdium, po ktorom nasledovalo teologické vzdelanie, a potom ste boli 25. septembra 1971 vysvätený za kňaza. Aké spomienky si uchovávate na tento obrad?
Bola to dlhá cesta, kým som sa tam dostal. Keď som mal osem rokov, presťahovali sme sa do Thalwilu v kantóne Zürich. Chodil som tam na základnú školu, potom na Disentisovo gymnázium a stále som v sebe nosil túžbu stať sa kňazom. Po mnohých etapách som bol 25. septembra 1971 vysvätený za kňaza. To, čo na mňa počas mojej vysviacky zvlášť zapôsobilo, bolo, samozrejme, vkladanie biskupových rúk a potom pomazanie rúk, pri ktorom som si uvedomil, že tieto ruky sú posvätené, že sú pomazané, najmä pre svätú obetu. To na mňa počas vysviacky veľmi zapôsobilo.
Za päťdesiat rokov kňazstva ste videli veľa vecí. Možno by našich čitateľov potešilo pár anekdot z vašej bohatej skúsenosti.
Kňazský život ako celok je krásna skúsenosť, to by som chcel zdôrazniť. Ale ak chcete nejakú anekdotu, spomínam si, ako som raz ako biskup počas birmovania v jednej farnosti prišiel za mnou po obrade jedenásť alebo dvanásťročný chlapec a povedal: "Chcem sa stať kňazom". To ma veľmi dojalo a potešilo a tiež mi to ukázalo, aké dôležité je, aby biskupi navštevovali farnosti, čo umožňuje, nie nevyhnutnie, zapálenie kňazských povolaní, či aspoň ich posilnenie. Čo na mňa počas môjho kňazského života, a najmä v týchto neskorších časoch, vždy zapôsobilo, je slávenie svätej omše. Počas kánonu, počas kánonického ticha, cítim, že mnohí mladí ľudia, ktorí sú tam prítomní, sa k tomuto tichu skutočne pripájajú. To na mňa veľmi zapôsobilo. Títo mladí ľudia vo veku od 11 do 15 rokov... Je cítiť, ako v nich už rastie pochopenie tohto ticha, najmä keď nás toto ticho ponára do utrpenia a smrti nášho Pána. To na mňa zakaždým zapôsobí.
V živote kňaza je nepochybne veľa zážitkov, ale, samozrejme, aj krížov a skúšok. Tie nechýbali vo vašom živote, ani kňazskom, ani biskupskom. Kde ste nachádzali silu niesť tieto kríže a prekonávať tieto skúšky?
Najskôr v samotnej svätej obete omše. Práve v nej môžete vždy nájsť potrebnú silu na znášanie skúšok. Potom tiež prostredníctvom modlitby, najmä modlitby Cirkvi. Vždy som sa veľa modlil a veľmi verne som dodržiaval modlitby Cirkvi, breviár. A vždy som mohol vnímať, ako ma modlitba nesie, pomáha mi, posilňuje ma, povzbudzuje aj v mnohých ťažkých situáciách. To sú veľmi dôležité momenty v živote kňaza, aby dokázal vytrvať, pretože to nie je ľahké. Okrem toho je dôležité mať aj bratské kontakty, mať spolubratov, ktorí žijú rovnakým životom, ktorí vás sprevádzajú na rovnakej ceste. To sú obrovské opory v kňazskom živote.
To, čo nám hovoríte, znie ako povzbudenie alebo možno výzva pre kňazov, aby skutočne žili život modlitby napriek všetkým požiadavkám každodenného života. Práve v tom ste našli túto silu.
Áno. naozaj sa snažím zdôrazňovať, že vernosť kňaza v jeho modlitbovom živote je veľmi dôležitá. Áno.
Ako biskup ste si prirodzene zvolili motto: Instaurare omnia in Christo - obnoviť všetky veci alebo posilniť ich v Kristovi. Je to rovnaké motto ako motto pápeža svätého Pia X. Prečo práve táto voľba?
Je to naozaj spojenie s pápežom svätým Piom X. Mal som 12 rokov, v roku 1954, keď bol pápež Pius X. kanonizovaný. Stále si pamätám obrázok pápeža, ktorý sme dostali počas katechézy. Toto motto bolo napísané v spodnej časti obrázka. Urobilo to na mňa hlboký dojem a odvtedy ma to sprevádza. Viem, že v roku 1960, 1961 - keď otázka koncilu visela vo vzduchu, pretože bol práve ohlásený - sa na gymnáziu viedli rôzne diskusie o koncile, o očakávaniach od koncilu atď. A pamätám si, že sa hovorilo, že "Cirkev sa musí obnoviť" atď. Odpovedal som im týmto heslom a povedal som: áno, Cirkev sa veľmi obnovuje, ale podľa hesla pápeža svätého Pia X: Pápež Pius X.: "Všetko obnoviť v Kristovi."
Potom ste 12 rokov stáli na čele diecézy Coire. Keď po rozhodnutí pápeža nastal čas odísť z tejto funkcie - bolo to pred niečo viac ako dvoma rokmi - urobili ste odvážny krok a rozhodli ste sa odísť na dôchodok sem, do domu Spoločnosti svätého Pia X. Ste dnes s týmto rozhodnutím spokojný alebo ho ľutujete?
Určite som s touto voľbou veľmi spokojný. Možno je dôležité vedieť, ako k tomu všetkému došlo, pretože to malo celý vývoj. Predovšetkým veľmi skoro ako kňaz som mal sporadické kontakty s veriacimi viazanými na Bratstvo. Neboli to však veľmi pravidelné kontakty. V tom čase som však už Bratstvo spoznal. Potom sa všetko dialo s hnutím v prospech Tradície, Una Voce. Nakoniec som ako biskup mal výhodu kontaktov s tradičnými veriacimi a tiež s kňazmi. Dokonca ma navštívili niektorí členovia Bratstva svätého Pia X. Vtedy som ich spoznal. Potom som objavil školu tu vo Wangu, kde som bol dokonca pozvaný korunovať sochu Panny Márie. To bolo neskôr - asi v roku 2012, 2013.
A potom, samozrejme, rozhodujúca bola žiadosť, ktorá mi bola adresovaná, či by som bol pripravený viesť dialóg s Bratstvom, podobne ako ostatní biskupi na celom svete. To sa stalo okolo roku 2014. Povedal som áno. To mi bolo mimoriadne blízke. Nadviazal som teda kontakt, začal som tento dialóg a odtiaľ som mohol rozvíjať hlbšie poznanie tejto problematiky. Potom som sa zapojil do všetkého, čo sa týkalo Bratstva a Tradície, a uvedomil som si, že musím bezpodmienečne pokračovať na tejto ceste. A nakoniec som bol presvedčený, že musím prehĺbiť tento kontakt s Bratstvom, čo som aj urobil tým, že som si vybral Wangs za miesto svojho biskupského dôchodku. Túto voľbu dokonca privítal aj Svätý Otec. Zveril sa s tým jednému kňazovi: "Je dobré, čo tam robí."
A teraz som tu a musím povedať, že som veľmi šťastný. Som v rehoľnom prostredí, ktoré ma skutočne podporuje, ktoré mi pomáha intenzívne žiť vieru, a to aj ako emeritnému biskupovi.
Keď vás počúvam, môžem konštatovať, že ste sa sami vyvinuli a že v čoraz intenzívnejšom kontakte s Bratstvom ste čoraz viac spoznávali príbuznosť ducha, ktorá nás spája, jednu a tú istú vieru, ktorú zdieľame a ktorú chcete žiť. Pochopil som vás správne?
Presne tak, áno. Ale nesmiete zabúdať, že som v tejto viere strávil celú svoju mladosť. Od roku 1968 sa udiali veľké zmeny, áno, ale vtedy som mal už 26 alebo 27 rokov.
... takže ste si vieru svojej mladosti dokázali prakticky zachovať až do vysokého veku, a to napriek problémom, ktoré otriasli Cirkvou a ktorých ste boli svedkom.
Áno! Nesmiete zabúdať, že sme boli mladí v čase, keď sa odohrávali všetky tieto zmeny. Boli sme mladí. Boli sme veľmi sebavedomí, čo sa týka Svätého Otca i hierarchie. Mysleli sme si, že to, čo sa deje pred našimi očami, je dobré. Nemali sme možnosť robiť rozdiely. Pozerať sa na veci samé o sebe, študovať ich... liturgiu, teológiu... to prišlo neskôr. V tom čase to tak ešte nebolo, práve preto, že sme mali úplnú dôveru. Teraz, keď som starší, musím priznať, že sme boli o mnohé veci okradnutí. Všímam si to teraz čoraz viac, práve kvôli tomuto kontaktu s Tradíciou, s Bratstvom a jeho starosťami.
Je skvelé, že pokračujete v hľadaní tejto mladosti na fyzickej i duchovnej úrovni! Nechcem vynechať poďakovanie za toto rozhodnutie, pretože v skutočnosti je pre mnohých z nás, kňazov i laikov, povzbudením vidieť, že biskup sa medzi nami cíti ako doma, že chce podporovať našu prácu a povzbudzovať nás svojou prítomnosťou, aby sme boli naďalej verní vo viere. Ďakujem vám veľmi pekne!
Veľmi ma to teší!
Nie každý je spokojný s vaším rozhodnutím prísť sem. Vo švajčiarskych diecézach to bolo, povedzme, vnímané negatívne. Keby ste sa rozhodli úplne inak alebo dokonca netypicky, asi by to bolo vnímané lepšie. Ako si vysvetľujete túto reakciu?
Samozrejme, je to všeobecná reakcia mnohých ľudí v súčasnosti, pokiaľ ide o hodnoty Tradície. Nevzťahuje sa to len na Bratstvo. Je isté, že ono má na tom svoj podiel, ale v skutočnosti ide o otázku Tradície. Je ťažké nájsť pre ňu vysvetlenie. Na jednej strane je to možno historické svedomie, ktoré trápi niektorých málo veriacich v Cirkvi, pretože vedia, že je to vlastne ich minulosť až do najnovšieho obdobia, a chcú sa tejto minulosti zbaviť. Na druhej strane sa spoločnosť tak zmenila, že majú pocit, že to vôbec nie je pre našu dobu. Svoju úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory. Tu v Cirkvi vo Švajčiarsku som bol vždy v ohnivej línii. V mnohých kruhoch ma vždy negatívne kritizovali. Z tohto hľadiska bola táto reakcia pochopiteľná. Preto je pre mňa dôležité, aby ľudia vedeli, že tu nie som len z osobnej túžby, ale naozaj preto, že to považujem za veľmi dôležitú povinnosť, aby som ako katolícky biskup svedčil o svojej hlbokej oddanosti Tradícii pred Cirkvou, našou Matkou a pred Bratstvom. Musíte vedieť, že mu prikladám veľký význam. Ale toto všetko nestačí na vyvolanie pozitívnej reakcie, pretože na počiatku tohto negatívneho postoja sú iné faktory.
Toto veľké povzbudenie, ktoré nám dávate svojou prítomnosťou medzi nami, je vzácne. Máte nejaké slová povzbudenia pre kňazov Bratstva, keď im poviete, ako vnímate ich apoštolát? Ale aj to, ako vidíte pomoc, ktorú treba poskytnúť diecéznym kňazom, alebo kontakt, ktorý s nimi možno nadviazať, aby ste im ukázali hodnotu Tradície?
V prvom rade otázka samotného Bratstva Musím uznať, že tu, ale aj na iných miestach, vykonáva úžasnú pastoračnú prácu. Mať takú katolícku školu v diecéze bol vtedy môj sen. Ale takýto typ školy už v našich regiónoch nenájdete. Hovorím najmä o Európe, strednej Európe, neviem, ako je to na celom svete, ale musím povedať, že u nás ich už nemáme. Chcel by som zablahoželať Bratstvu, že takéto školy riadi, a všeobecne, že ich kňazi sú blízko svojim veriacim. Potrebujeme týchto pastierov, aj veriaci čakajú na týchto pastierov, sú na nich závislí.
Nedávno som navštívil seminár v Zaitzkofene. Videl som formáciu, ktorú kňazi dostávajú. Povedal som vtedy rektorovi: tu máme vzor pre Cirkev. Vedúci predstavitelia Cirkvi by urobili dobre, keby sa vrátili k formácii, ktorá sa poskytuje tu, v Bratstve. Či už pri formácii kňazov alebo mladých ľudí, alebo pri každodennej pastorácii a komunitnom živote kňazov, je to veľmi dôležité. Ideálne je, ak žiadny kňaz nezostane sám, ale je v malom spoločenstve, ktoré ho podporuje. Všetky tieto prvky sú vlastne vzorom pre dnešnú Cirkev, aby jej ukázali, ako sa má obnoviť. To je to, čo by som chcel povedať o Bratstve.
Čo sa týka ostatných kňazov: Viem, že mnohí mladí kňazi dnes túžia po Tradícii. Je to jednoduché konštatovanie. Nesnažím sa poznať dôvody, ale všímam si, že existuje táto túžba po Tradícii, táto túžba po omši všetkých čias. Chcel by som týchto kňazov povzbudiť, aby boli svedkami, aby sa snažili žiť v zmysle tejto Tradície. Nemali by sa báť, aj keď sa v súčasnej situácii môžu stretnúť s istými problémami. Nesmú sa tým však nechať odradiť, pretože tým robia skutok, ktorý sa im vráti možno o 50, 60 alebo 70 rokov.
Vráťme sa k životu spoločenstva, pretože sa zdá, že aj v tomto živote je dôležitým bodom, že zdieľate dom s našimi kňazmi, ako aj s mladými, ktorí sem chodia do školy. Nie je tajomstvom, že ste vzorom dochvíľnosti pre spoločnú modlitbu. Počas dňa vás možno často vidieť v kaplnke, zahĺbených do modlitby. Zhodli sme sa teda na tom, že táto stálosť, pravidelnosť a starostlivosť vnášaná do duchovného života sú veľmi dôležité, aby kňaz mohol priniesť toto ovocie do svojej služby.
Áno! Bol by to vážny problém, keby biskup nebol príkladom. Som presvedčený, že je to absolútne nevyhnutné. A ak môžem byť pri tom, tak som vďačný za to, že som príkladný, to je súčasť biskupskej povinnosti. Život modlitby bol pre mňa vždy veľmi dôležitý. Podporuje život kňaza, život biskupa. Je tiež oporou pre život laika. Osobitne mám rád modlitby breviára, teda modlitbu Cirkvi. S radosťou sa ocitám v kaplnke pred Najsvätejšou sviatosťou. Ak si uvedomíme, že modlitba je akoby anticipáciou večnej chvály Trojjediného Boha, určite sa budeme radi modliť. Ak si to naozaj uvedomíme, myslím, že by sme sa chodili modliť oveľa ochotnejšie. S modlitbou, so svätou omšou, sme už jednou nohou vo večnosti.
Považujem za neoceniteľné pre mladých chlapcov, ktorí sa tu vzdelávajú, že majú pred očami tieto príklady kňazov, biskupa. Prispeje to k ich formácii, ako aj k príprave na budúcnosť a pravdepodobne aj k prebudeniu nových povolaní ku kňazstvu. Práve takto tu, v tejto škole, môžete vidieť prácu, ktorú Bratstvo vykonalo v oblasti vzdelávania.
Ak som pochopil vašu odpoveď, vyvodzujem z nej, že s nami úplne súhlasíte, keď hovoríte, že je spravodlivé a dôležité, aby Bratstvo vo svojom apoštoláte kládlo dôraz aj na školy.
To je veľmi dôležité. Nie je to len možnosť, ale povedal by som, že je to naozaj priorita, ak nás vedie k cieľu, ale ak už nebudeme vychovávať mladých vo viere tak, ako sa vychovávajú u nás, nielen vo vedách, ktoré sú tiež dôležité, ale najmä preto, aby získali náboženské vzdelanie, náboženské vedomosti a najmä náboženskú prax, nebudú povolania, pretože odtiaľ pochádzajú kňazské povolania. To je veľmi dôležité. A práve toto, žiaľ, v našom svete, v Európe, chýba.
Dnes sa sťažujeme, že je príliš málo kňazov, ale jedným z dôvodov, prečo veci dospeli až do tohto bodu, je, že sa zanedbala skutočne náboženská výchova, alebo sa aspoň táto nábožnosť odovzdávala takým spôsobom, že nemohla preniknúť do hĺbky študentov. V prvom rade poviem, že to nejde do podstaty našej viery. Preto by som chcel úprimne poďakovať kňazskému spoločenstvu a poprosiť kňazov, aby sa tejto často neľahkej úlohy zhostili so stále novou radosťou. Pretože vychovávať deti a mladých ľudí nie je ľahké. Samozrejme, že ma to zaráža o to viac, že som k tomu teraz veľmi blízko.
Môžete tiež dosvedčiť, že mladí ľudia tu dostávajú pravého ducha Cirkvi? Nášmu Bratstvu sa totiž často vyčíta, že má schizmatický postoj alebo úmysel. Inými slovami, môžete naozaj potvrdiť, že táto práca je tým, čo Cirkev vždy chcela počas všetkých storočí a chce to aj dnes?
Samozrejme, môžem to dosvedčiť o to viac, že som sám profitoval z tohto vzdelávania. A ak niekto tvrdí, že som bol v tomto čase súčasťou schizmatického spoločenstva a že som si tam osvojil tieto teórie, nezabudnem mu to vyvrátiť. V tom čase bolo celkom normálne, že som bol takto vzdelaný. V určitých ohľadoch bolo naše vzdelávanie oveľa prísnejšie. V prvom rade sme mali denne svätú omšu. Bola povinná pre každého. Nemohli sme navštevovať rodičov tak často, ako to robia deti tu. Takže režim z môjho obdobia bol v skutočnosti oveľa prísnejší. A preto môžem bez váhania povedať, že to, čo sa tu robí a dosahuje, je jednoducho katolícke a ostatní by to mali považovať za jednoducho katolícke.
A pokiaľ ide o obvinenie zo schizmy, nuž, musím povedať jednu anekdotu - viete, že som mal veľa kontaktov so Svätým Otcom, aj na tému Bratstva. Bola nastolená otázka schizmy a sám Svätý Otec pri viacerých príležitostiach povedal: "Toto nie je schizmatické spoločenstvo." Pápež František mi to sám povedal počas súkromnej audiencie. Upozorňujem na to len tak mimochodom, aj preto, aby som upokojil ľudí, ktorí sa k tejto téme neustále vracajú alebo trpia týmto falošným obvinením.
Ďakujem vám, Mons., že ste nám to potvrdili! Takže teraz žijete tu vo Wangu ako biskup na dôchodku, ale nezaháľate, ste stále veľmi aktívny. Čo teraz robíte?
Sú to skôr nenápadné aktivity, ale predovšetkým modlitba a každodenná svätá omša. To je veľmi dôležité pre všetkých kňazov a pre biskupa o to viac. Som tiež v kontakte so študentmi. Dalo by sa povedať, že obmedzené kontakty: Občas študentov spovedám, občas navštívim aj nejaké vyučovanie alebo sám vediem kurz náboženstva. Je to skôr zriedkavé, ale stáva sa to. A keďže žijem v spoločenstve s kňazmi tohto domu, rozprávam sa s nimi. Občas som viedol konferenciu, čo mi dáva príležitosť ponoriť sa do Svätého Písma, ktoré mi veľmi leží na srdci. Vždy som si ho veľmi vážil a navyše som mu venoval doktorskú prácu. Ako vidíte, ide o drobné úlohy tohto druhu či príležitostnú výpomoc v prioráte pri slávení svätej omše a kázaní. Aj tu z času na čas kážem. Všetky tieto činnosti ma zamestnávajú.
Keďže ste tu vo Wangu, denne slúžite aj svätú omšu, a to výlučne podľa tradičného rímskeho obradu. Čo vás vedie k sláveniu tohto tradičného obradu?
Samozrejme, že som veľmi pozorne študoval nový obrad a tradičný obrad. Toto štúdium ma upozornilo na podstatné rozdiely: napríklad, že niektoré texty boli skrátené, potlačené, napríklad modlitby, ktoré sú pre kňaza veľmi dôležité. Teraz môžem žiť len zo všetkých týchto modlitieb v tradičnom obrade. Je jasné, že posilňujú kňaza, že posilňujú najmä vieru, ale aj dar seba samého počas omše. Človek je skutočne pred Bohom, pred Ježišom a nie len pred spoločenstvom. To všetko môžem znovu objaviť v tradičnom obrade; je to také vzácne a, povedzme, také nadčasové, že sa mi nechce vrátiť späť.
Môžem z vašich poznámok usudzovať, že už vôbec nechcete sláviť Novus Ordo?
Nechcem ho už sláviť. Jednoducho cítim, že to už nemôžem robiť, pretože keď ste ponorení do tradičnej omše, jednoducho prídete do bodu, keď cítite, že už nemôžete robiť nič iné.
Nielen kvôli sentimentu alebo estetike, ale kvôli viere?
Áno, kvôli jej hĺbke. Vždy hovorím: obrad, ako ho máme, je vyznaním viery a vyznanie viery nemožno jednoducho odložiť. Čo by ste povedali, keby som sa ako biskup prestal modliť Apoštolské vyznanie viery? Čo by o mne títo veriaci povedali? Povedali by mi:
Čo je to s tebou, to nie je možné! Nesmieme zabúdať, že tradičný obrad, najmä preto, že má váhu rokov, tejto zrelosti, je tiež vyznaním viery. Nemôžu žiadať, aby veriaci toto vyznanie viery odložili.
Monsignor, ľudí vždy zarazí váš úsmev a vaša láskavosť voči tým, ktorých stretávate. Ako si dokážete udržať takú vyrovnanosť duše a mladé srdce?
To, čo ste povedali, je veľmi vážne. Toto mladé srdce naozaj pochádza z viery. A najmä z neustáleho kontaktu s Pánom. A to je dôvod, prečo tomu prikladám veľký význam. Už som to povedal a opakoval študentom: je dôležité, aby ste mali dobrý vzťah s Ježišom, vzťah priateľstva. A aby ste sa k nemu dostali, bolo by dobré, aby ste mali obraz Spasiteľa, dobrý obraz, krásny obraz Pána. A ak sa na tento obraz budete pozerať znova a znova a budete sa naňho pozerať, akoby tam bol, budete s ním vždy udržiavať dialóg, aj keď budete v blízkosti iných ľudí. A to vám pomôže mať veľmi osobný vzťah s Ježišom a takýto vzťah je vždy niečo krásne, niečo budujúce, niečo, čo urobí ľudí šťastnými.
Je krásne, že ste tomu venovali pozornosť, a myslím, že každé ráno, keď začínate svätú omšu, hovoríte slová žalmu: "Pôjdem k Božiemu oltáru, k Bohu, ktorý dáva radosť mojej mladosti."
To je pravda!
Nie je to lož ani pre biskupa, ktorý je už v pokročilom veku?
[úsmev.] Biskup nesmie klamať. Musí vždy hovoriť pravdu.
Odhliadnuc od vašich biskupských insígnií, ste veľmi jednoduchý človek, ktorý tu žije medzi svojimi spolubratmi. Ako to, že ako bývalý biskup veľkej švajčiarskej diecézy zostávate v takom ústraní a už sa neobjavujete na verejnosti?
V Žalmoch môžeme nájsť niekoľko veľmi dôležitých pasáží, kde sa opakovane zdôrazňuje, že všetko je pominuteľné, že musíme mať stále na pamäti smrť, že aj sláva biskupa v tej miere, v akej existuje, tiež pominie. A je dobré si bez prestania pripomínať, aj keď ste v službe, že jedného dňa sa to skončí, že potom bude potrebné usporiadať veci inak; že budete stáť pred Pánom úplne inak. Táto myšlienka ma sprevádza celý život, neustále si ju opakujem: "A tak aj biskupská služba jedného dňa skončí, a to na základe výzvy Svätého Otca alebo samotného Pána. Túto myšlienku musíte mať stále na pamäti a držať sa jej. Z iného pohľadu je tiež príjemné, keď sa môžete vzdať bremena, aby ste sa mohli zasvätiť ďalšiemu prehlbovaniu svojej viery, teológie, poznania Svätého písma. Toto je krásna stránka života emeritného biskupa, pretože aj to je dobrá stránka veci. Takto ide život: musíme byť pripravení opustiť svoju prácu v deň, keď nás Pán povolá, keď nám povie: "Prišiel čas." Dobre a pravdivo to hovorí kniha Múdrosti: "Všetko má svoj čas a vo svojom čase sa všetko pod nebom pomíňa." (Múdr 3, 2). Podobne aj biskupský úrad má svoj čas a čas, ktorý ho vystrieda, čas emeritného biskupa.
Zanechali ste teda svoju dôstojnosť a svoju zodpovednosť diecézneho biskupa, ale ste stále biskupom a v tejto miere ste stále činný v Cirkvi. Bolo mi povedané, že veľmi často vás sem prichádzajú navštíviť kňazi a laici, aby vás požiadali o radu, možno aby našli jasno vo svojich ťažkostiach, myslím si. Bez toho, aby ste prezradili nejaké tajomstvá, čo týmto ľuďom hovoríte?
Ach, nuž, väčšina týchto ľudí prichádza, pretože sa okrem iného stretávajú s ťažkosťami v reálnom živote alebo s tým, čo sa deje v Cirkvi. Väčšinou ich treba upokojiť a povedať im: musíme pokračovať týmto smerom, nesmieme opustiť svoju vieru, svoje presvedčenie atď. Väčšina potrebuje slovo povzbudenia, nejakú podporu. Iní prichádzajú jednoducho preto, aby videli, čo biskup práve robí, ako sa mu darí, a potom sú tu tie ľahké rozhovory, kde sa rozprávame o každodenných veciach. Ale väčšinou títo ľudia hľadajú duchovnú pomoc pre svoju dušu a ja ako biskup som povinný brať túto prácu vážne. Biskup cíti neustálu potrebu správať sa ako pastier. Je to súčasť našej práce, sme pastieri, a preto sme vlastne vďační, keď môžeme napriek veku tak či onak vykonávať túto pastiersku funkciu. Aj to je milosť od Boha.
Vaše rozhodnutie prísť sem do Wangu to všetko umožňuje, a to aj medzi mnohými dušami, ktoré tu žijú. Udržiavate ešte kontakty s oficiálnymi hierarchickými štruktúrami Cirkvi, prípadne s Vatikánom?
Samozrejme, stále sa snažím udržiavať určité kontakty. Ale, prirodzene, pre emeritného biskupa je ťažšie udržiavať ich ako pre biskupa, ktorý je v úrade a ktorý z titulu svojho poslania musí z času na čas cestovať do Ríma. Sú teda oveľa sporadickejšie, ale vždy, keď je to možné, snažím sa udržať si záujem o vec. V skutočnosti človek zostáva biskupom a ako biskup budem v istom zmysle vždy niesť zodpovednosť za život Cirkvi.
Ako vidíte blízku budúcnosť Cirkvi, ak vezmeme do úvahy krízu, ktorou skutočne prechádza?
Krízu môžem samozrejme posúdiť len v našich regiónoch. Nepoznám situáciu v Afrike. Neviem, ako je to s Áziou. Ale chcel by som tu jednoducho zopakovať, že z krízy sa dostaneme len do tej miery, do akej sa vrátime k starým hodnotám Tradície. Bez toho sa nepohneme vpred. Urobíme niekoľko zlepšení, ktoré nebudú mať budúcnosť a zanechajú len sklamanie. Budú len tak hovoriť, že je málo kňazov, že veriaci s tým musia žiť a podobne, namiesto toho, aby sme si uvedomili, kde sú príčiny krízy, a zaútočili na jej koreň.
Znamenia, dokonca aj zo strany najvyššej autority Cirkvi, v skutočnosti nenaznačujú návrat k prameňom Tradície. Úplne nedávno pápež František zverejnil svoje Motu proprio Traditionis Custodes, ktorým do značnej miery obmedzuje slávenie omše podľa tradičného obradu. Nemožno sa ubrániť dojmu, že sa mu v tom snaží takmer úplne zabrániť. Čo si o tomto dokumente myslíte vy?
Viete si predstaviť, že ma to veľmi zasiahlo, zarmútilo, áno, plakal som. Toto som nečakal. Nechápem, aké sú príčiny. Keby som bol ešte biskupom v úrade s prístupom k Svätému Otcovi, požiadal by som ho, aby získal viac informácií od ľudí, ktorých sa toto opatrenie týka. Je veľmi veľa ľudí, ktorých sa to týka, a nielen kňazov, ale sú tu veriaci, ktorých sa to týka, deti, mladí ľudia, rodiny, pretože môžem povedať, že v Tradícii máme početné rodiny. Neviem, či si poradcovia Svätého Otca uvedomujú, čo týmto ľuďom spôsobujú. Čo im robia?! Nie, to ma hlboko zarmucuje a naozaj žiadam svojich spolubratov v biskupskej službe, najmä kardinálov, aby prehodnotili celú záležitosť, to, čo sa stalo, a obrátili sa na Svätého Otca s potrebnými žiadosťami. Je to ich povinnosť, pretože nejde len o cirkevné právo, ale o dekrét. Zasahuje do podstaty viery. Srdce viery. A takto útočiť na srdce viery veriacich, to jednoducho nie je dobré. Z toho nemôže vzísť nič dobré.
A keď sa to týka srdca viery, hovoríte, že to ovplyvňuje ľudí, duše, katolíkov, ale aj samotnú Cirkev.
To sa týka samotnej Cirkvi, áno. Pretože v konečnom dôsledku Cirkev žije z tejto viery.
A vierou nemôže nik ľubovoľne narábať, dokonca ani pápež.
Nie, viera je daná, je aj nad všetkou autoritou, alebo skôr všetka autorita je podriadená autorite viery, čo v konečnom dôsledku znamená podriadená autorite nášho Pána, pretože viera pochádza od nášho Pána. A všetky autority sa mu musia zodpovedať, rovnako v tomto bode (ako je Motu proprio Traditionis Custodes). Treba si uvedomiť, akú veľkú zodpovednosť na seba človek berie prijatím takéhoto nariadenia.
Zdá sa zrejmé, že opatrenia prijaté týmto dokumentom neboli motivované vierou, aj keď sa to naznačuje, ako skôr starostlivosťou o jednotu v Cirkvi. Môže pápež dúfať, že týmto Motu proprio Traditionis Custodes podporí jednotu v Cirkvi?
Táto argumentácia sa mi zdá zvláštna, pretože veľmi dobre vieme, že v Katolíckej cirkvi vždy koexistovali rôzne obrady. Jednota Cirkvi nebola touto rozmanitosťou ohrozená. Otázka jednoty Cirkvi je niekde inde, a to vo viere, vo vernosti viere. Som presvedčený, že jednota Cirkvi je dnes ohrozená tým, že väčšinou, aj medzi teológmi atď. nechcem byť explicitnejší, vernosť, vernosť viere v Pána nie je prítomná alebo sa vytratila. Opakujem: viera je daná naším Pánom prostredníctvom apoštolov, ktorí ju odovzdali, a táto viera nás spája. No a práve toto je to, čo dnes z veľkej časti v Cirkvi chýba a čo ohrozuje jednotu.
Dostávate sa k rozhodujúcemu bodu, naše Bratstvo vidí veci rovnako. Po viere prichádzajú na radu morálne otázky, ktoré z nej vyplývajú. Mnohí súčasníci sú nespokojní s Cirkvou a chceli by ju zredukovať len na tieto morálne otázky. Vy sám ste ako biskup odvážne obhajovali katolícke morálne zásady, čo vám vynieslo mnohé nenávistné kampane v tlači. S odstupom času ľutujete, že ste to urobili, alebo si myslíte, že to zostáva aktuálne aj dnes?
Nie, neľutujem to. Naopak, mám na pamäti, že jedného dňa budem musieť stáť pred Pánom a on sa ma bude pýtať, čo som v tejto veci urobil. Budem mu musieť povedať, čo som povedal a urobil: napríklad som sa snažil učiť na základe Svätého písma, ktoré je základom našej viery, poznať Božie slovo, Božie Zjavenie. Snažil som sa to takto odovzdávať ďalej, a preto som si istý a pokojný. Iste, vývoj všetkého politického, verejnej morálky atď. sa uberá iným smerom, ale to nás nezbavuje tohto, aby sme neustále pripomínali, čo nám hovorí Písmo, čo nám hovorí Zjavenie o morálnom živote. Pretože to vychádza z viery. Napríklad v listoch svätého Pavla je vždy časť učenia, kde sa hovorí o viere, a z nej sa odvodzuje spôsob života, čiže morálka. Spôsob života teda vyplýva z viery. Prikladá jej veľký význam a vo všetkých svojich spisoch opakuje, že musíme žiť v súlade s vierou. Toto sa dnešný svet musí znova naučiť, musíme sa nad tým znova zamyslieť. V takom prípade už nebude možný určitý vývoj. Tu musíme byť odvážni a vytrvať, aj keď nás obviňujú zo staromódnosti. Často nám hovoria, že je to stredovek - veriaci mi raz povedal: "Vy ste uviazli v stredoveku." Toto nie je stredovek, toto je jednoducho dôsledok našej viery. A musí to pokračovať. Ako som povedal: Nič neľutujem a tiež a najmä žiadam svojich spolubratov v biskupstve, aby pracovali v tomto smere.
25. septembra oslávite svoje jubileum. Nasledujúci deň budú Švajčiari vyzvaní, aby pri volebných urnách hlasovali o návrhu zákona, ktorý zavádza "manželstvo pre všetkých". Inými slovami, neprirodzený zväzok osôb rovnakého pohlavia by mal byť postavený na rovnakú úroveň ako sviatosť manželstva ustanovená Bohom medzi mužom a ženou. Ako vnímate vývoj našej spoločnosti a ako mu môžeme čeliť?
V prvom rade musím povedať, že je jasné, že naša viera nám vždy zakazuje povedať áno takémuto vývoju. To samozrejme znamená, že musíme podľa toho zaujať svoje miesto vo verejnom živote a urobiť všetko pre to, aby sme tomu zabránili. Bude to ťažké, ale každý kresťan je viazaný svojou vierou. Ak berie svoju vieru vážne, musí potvrdiť, že všetko toto ide proti Božiemu zákonu!
Je úplne jasné, že dnes sa Boží zákon už neberie vážne, ani prirodzený zákon, dokonca ani neexistuje, považuje sa za plod fantázie niektorých zastaraných teológov. Ale naša viera je naše presvedčenie: a čo odporuje Božiemu zákonu, odporuje aj prirodzenému zákonu! Musíme podľa toho konať, a to aj vo verejnom živote, a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby takýto vývoj nezaviedol spoločnosť do priepasti. Viac k tomu nemôžem povedať.
Prejdime k niečomu príjemnejšiemu: počas svojej biskupskej kariéry a na základe vlastnej skúsenosti ste si všimli, že čoraz viac mladých ľudí, a dokonca aj povolaní, sa obracia k Tradícii, k omši všetkých čias, k večnej viere Cirkvi. Je to naozaj vaše pozorovanie?
Už teraz musím vysloviť jeden postreh, a to, že v Tradícii je veľa mladých ľudí, veľa rodín. Inými slovami, pozorujem, že Tradícia je mladá! O to väčšia je zodpovednosť nás, biskupov, vodcov Cirkvi. Naša zodpovednosť je postavená pred nás, pretože je nepopierateľné, že sa tu niečo deje, rastie, a toto hnutie - neviem si to predstaviť inak - je pod vplyvom Ducha Svätého! Nie je to dielo nejakého človeka, ale je to dielo Ducha Svätého! Pokiaľ si uvedomíme, že prichádzajú mladí kňazi, ktorí majú často veľmi slabé vedomosti o Tradícii, vynára sa otázka: ako je možné, že tam prichádzajú? Moje jediné vysvetlenie je, že tu pôsobí Duch Boží! Preto povzbudzujem týchto ľudí - aj keď sú kandidátmi kňazstva a odteraz sú vo veľmi ťažkej situácii - aby pokračovali na tejto ceste a prosili Ducha Svätého, aby im daroval vytrvalosť a najmä čoraz hlbšie porozumenie. Pretože čím viac sa prehlbuje pochopenie týchto právd viery, tým viac sa upevňuje viera! A tým viac môžu pracovať s presvedčením a silou.
Svätý Pavol povedal, že "viera prichádza z počutia". Preto je našou úlohou odovzdávať to duchovným prostredníctvom našich slov a nášho svedectva.
Áno, toto je cieľom každého kázania! A kňazi, najmä v tejto téme, majú pred sebou postavenú svoju zodpovednosť.
V mnohých centrách Bratstva sme v tomto období poznačenom Covidovými opatreniami mohli pozorovať, že čoraz viac katolíkov z oficiálnych farností začalo objavovať Tradíciu, pretože boli pravdepodobne často sklamaní z toho, ako ich farári riešili tieto opatrenia, ktoré viedli k prísnemu obmedzeniu prijímania sviatostí. Prichádzali s tým, že chcú prijať sviatosti v našich kaplnkách a v našich domoch, a mnohí z nich si potom pri tejto príležitosti uvedomili, ako málo vedomostí o viere v týchto farnostiach získali a akí nevedomí boli o svojej viere. Myslíte si, že toto je jeden z faktorov vysvetľujúcich krízu, do ktorej sa Cirkev a katolíci dostali? Je to aj kríza viery?
Áno, je to kríza viery v tom zmysle, ktorý naznačujete, že viera nebola vyučovaná v celej svojej hĺbke. Je to v katechéze, najmä v katechéze, bohužiaľ, musím to povedať, že sme videli tento nedostatok, počas týchto posledných 50 rokov. Toto hlboké odovzdávanie viery sa už neuskutočňuje v obrovskom počte farností, v obrovskom počte inštitúcií, kde by sa malo vyučovať. Práve z toho pramení táto neznalosť viery. A práve preto je katechéza, poučenie, na katechetické účely veľmi dôležité. A tu musím tiež poznamenať, že v Bratstve - ale aj v iných tradičných hnutiach - sa katechéza berie veľmi vážne a vyučuje sa veľmi vážne. Práve odtiaľ bude pochádzať nárast viery v tomto prostredí. Je absolútne nevyhnutné, aby sme opäť učili vieru v jej plnosti. Nielen na určité témy, ktoré sa ľuďom páčia, alebo z ktorých má človek dojem, že sa ľuďom páčia, ale naozaj v jej hĺbke, v celej jej šírke.
Monsignor, veľmi pekne Vám ďakujem za svedectvo, ktoré ste nám dnes poskytli, a za povzbudenie, ktoré obsahuje. Želám vám čo najdlhší život, aký si želá Spasiteľ, plný viery a s uspokojením, že ste svedkom odovzdávania tejto viery a že môžete pracovať aj ako biskup!
Ďakujem vám veľmi pekne! Vyjadrili ste želanie, ktoré sa, dúfam, naozaj splní!
Deo gratias!